Stereometria

  1. Geometria
  2. Planimetria
  3. Stereometria
  4. Matematyka
  5. Hobby

Informacje

Stereometria (geometria przestrzenna)
to dział geometrii, który zajmuje się bryłami przestrzennymi, takimi jak graniastosłupy, ostrosłupy, walce, kule itd. oraz przekształceniami izometrycznymi i afinicznymi przestrzeni. Odnosi się to najczęściej do przestrzeni euklidesowej. Wielościan to figura geometryczna, która:
jest ograniczona i wypukła
zawiera punkty wewnętrzne, minimum jedenjej brzeg jest suma skończonej liczby wielokątów, wielokąty te tworzą ściany wielościanu
jest domknięta
Wielościany dzielimy na:
ostrosłupy - to taka bryła geometryczna, która ma jedną podstawę i której wszystkie ściany zbiegają się w jednym punkcie zwanym wierzchołkiem.
graniastosłup to taki wielościan, którego wierzchołki ułożone są na dwóch równoległych płaszczyznach nazywanych podstawami. Krawędzie graniastosłupa (poza krawędziami podstaw) są do siebie równoległe. Jeżeli w podstawie jest wielokąt foremny to graniastosłup jest prawidłowy.
inne wielościany - wielościany których ściany są wielokątami, wzajemnie przystającymi oraz wszystkie kąty dwuścienne tworzone przez sąsiednie ściany. Najpopularniejsze wielościany foremne to czworościan (teatraedr), sześcian (heksaedr), ośmiościan (oktaedr), dwunastościan (dodekaedr) itd. Wielościany półforemne mają ściany foremne, ale niejednakowe.
Bryły obrotowe powstają w wyniku obrotu figury płaskiej wokół osi obrotu. W zależności od tego jak figurę obracamy wokół osi obrotu możemy otrzymać walec (w wyniku obrotu prostokąta), stożek (obracamy wokół wysokości trójkąta), kula (okrąg obracamy wokół średnicy)
Stopka2020 © Janusz Wachowicz. Nauczyciel matematyki i informatyki, doradca zawodowy, inżynier ogrodnik, zapraszam do współpracy! januwachi@poczta.onet.pl